Určite súhlasíte, že ohňostroj je súčasťou každej dobrej silvestrovskej zábavy. Ako s ním správne zaobchádzať a čo robiť, ak sa pritrafí nečakaný výbuch? Spísali sme pre vás niekoľko tipov.

Nakupujte v špecializovaných predajniach

Bezpečné používanie zábavnej pyrotechniky začína už pri jej nákupe. Pred koncom roka sú obchody doslova preplnené ohňostrojmi mnohých tvarov, farieb a veľkostí. Aby ste sa vyhli nebezpečným kúskom, petardy nakupujte v špecializovaných predajniach. Okrem certifikovaných ohňostrojov tam nájdete skúsený personál, ktorý vás oboznámi s prípadnými rizikami, aj ako s pyrotechnikou zaobchádzať. Výhodou je tiež prísnejšia kontrola zo strany štátnych a spotrebiteľských inštitúcií.

Pri výbere si všímajte dôležité detaily. Certifikovaný ohňostroj by mal byť vždy označený krajinou pôvodu, stupňom alebo kategóriou nebezpečenstva a návodom na používanie aj zničenie v prípade zlyhania. To všetko samozrejme v slovenskom jazyku. Všimnite si, či je pyrotechnika zabalená v originálnom a nepoškodenom balení. Ak sa vám na konkrétnom tovare niečo nepozdáva, trvajte na jeho výmene alebo navštívte iného predajcu.

Chráňte si zdravie aj majetok

Nakúpili ste pyrotechniku v špecializovanom obchode, dodržali ste všetky pokyny z návodu na obsluhu a nevypili ani kvapku alkoholu? To ešte neznamená, že vám ohňostroj nemôže spôsobiť vážne škody na zdraví alebo majetku.

Zábavná pyrotechnika je nevyspytateľná a manipulácia s ňou môže skončiť aj úrazom. Medzi najčastejšie poranenia patria popáleniny alebo tržné rany. Zriedka sa môžete stretnúť aj s vážnym poškodením končatín, ktoré si vyžaduje v najhorších prípadoch amputáciu.

Okrem zdravotných problémov môžete naraziť aj poškodenie vášho alebo cudzieho majetku. Veľmi často dochádza k zničeniu šatstva, auta na parkovisku, prípadne bytu. Aj keď ste pyrotechniku nepoužili vy, mohol ju odpáliť niekto z vašich susedov, a tým vám spôsobiť škodu. V každom prípade je dobré mať svoj majetok i zdravie zabezpečené poistením, na ktoré sa môžete spoľahnúť v prípade nečakaných situácií.

Čo robiť pri poranení

Ak sa vy, alebo niekto z vášho okolia, poraníte zábavnou pyrotechnikou, okamžite vyhľadajte lekára alebo privolajte rýchlu zdravotnú službu. Pri popáleninách sa nesnažte poraneného dotýkať, ani na miesto popálenia nič prikladať. Nepoužívajte ľad, ani ľadovú vodu. Miesto maximálne ochlaďte vlažnou vodou. Ak došlo k poraneniu očí, v žiadnom prípade si ich nešúchajte, ani nevyplachujte vodou, mohlo by tak dôjsť k ešte silnejšiemu poškodeniu.

Silvestrovské desatoro

  1. Nepoužívajte pyrotechniku po uplynutí doby použiteľnosti.
  2. Požiadajte predavača o vysvetlenie správnej manipulácie.
  3. Dodržujte návod na používanie a ničenie zlyhaných pyrotechnických výrobkov.
  4. Ohňostroj skladujte v suchu, pri teplote do 40° C, oddelene od horľavých a zápalných látok.
  5. Pri ich zapaľovaní si chráňte predovšetkým zrak.
  6. Zabráňte pohybu malých detí v blízkosti odpaľovanej pyrotechniky.
  7. Neodpaľujte ohňostroje v uzatvorených priestoroch.
  8. Nepite pred ani počas manipulácie s ohňostrojom.
  9. Držte si primeranú vzdialenosť od odpálenej pyrotechniky.

Nenoste pyrotechniku vo vrecku spolu so zápalkami alebo zapaľovačom.

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.