Rok sa s rokom stretol a aj keď ste si pred 12 mesiacmi dali predsavzatie, že tieto sviatky prežijete pokojne a bez stresu, realita je iná. Posledné týždne trávite zháňaním darčekov pre blízkych, upratovaním vášho príbytku a pečením koláčov.

Keď v kuchyni cítiť dym, nie vanilku

Do rúry ste vložili dva plechy starostlivo vykrojených koláčikov, no v tom zazvonil kuriér so zásielkou, na ktorú čakáte. Kým ste vybavili prevzatie balíka, z kuchyne cítite nepríjemný zápach zhoreného pečiva a čierny dym valiaci sa z rúry. Nepríjemná predstava, však? Sviatočnú atmosféru môže tiež narušiť aj zle postavený vianočný stromček. Umiestnený v blízkosti kozuba sa ľahko vznieti od uhlíka alebo ho môžu strhnúť deti, ktoré rady pobehujú okolo tejto krásnej ligotavej dekorácie. A ak je náhodou poškodená elektroinštalácia vianočných žiaroviek, stačí skrat a z malej iskričky sa v okamihu môže stať veľký plameň.

Podobným situáciám sa dá predísť, a to najmä predvídavosťou a minimalizovaním potenciálneho nebezpečenstva. Spomaľte preto tempo a myslite predovšetkým na bezpečnosť. Stromček umiestnite tak, aby sa okolo neho dalo pohodlne prechádzať. Vopred skontrolujte vianočné svetielka a na noc alebo počas vašej neprítomnosti ich vždy vypínajte a vytiahnite zo zásuvky. Pre istotu. Pri varení a pečení z kuchyne neodchádzajte. Ak je to možné, nastavte si časovač, ktorý vám bude signalizovať dobu prípravy jedla. Tak sa bude z vašej kuchyne šíriť len vôňa vanilky. 🙂

Povianočné “prekvapenia”

Počas sviatkov sa viac ako inokedy ľudia navštevujú, prípadne odchádzajú za príbuznými na dlhší čas mimo domu. Niekedy ich však pri návrate čakajú nepríjemné prekvapenia, napríklad vytopená kúpeľňa, vytečená práčka alebo neželaná návšteva zlodejov. Čo robiť v takej chvíli?

Je dobré, ak v krízovej situácii nie ste sami. Napriek stresu je potrebné rýchlo sa zorientovať, v krátkom čase urobiť tie správne úkony a na nič nezabudnúť, aby nenastali ďalšie finančné straty. V takýchto situáciách pomáha nová aplikácia KOOPERATIVA HELP. Appka vedie používateľa krok za krokom podľa jednotlivých situácií tak, aby urobil v správnom poradí tie správne úkony. V aplikácii je uvedený kontakt na hlásenie poistných udalostí a ponúka aj rýchle tlačidlo na linku 112.

Náhradu škody za nepríjemné prekvapenia v byte pomáha zvládnuť poistenie bývania. Vyplatené plnenie z poistky pomôže pri financovaní odstránenia havarijného stavu a obnove zariadenia bytu.. Ak máte doma drahú elektroniku alebo nábytok, porozmýšľajte nad pripoistením. Minimálne navýšenie ročného poistného vám môže ušetriť tisíce eur.

Zadymená kuchyňa či vytopená kúpeľňa vám síce na sviatočnej nálade nepridajú, ale nemusíte mať kvôli tomu ani pokazené sviatky. Čo najskôr sa obráťte na svoju  poisťovňu a škodu nahláste telefonicky alebo elektronicky cez formulár na webstránke poisťovne. Poisťovne odporúčajú klientom urobiť fotodokumentáciu poškodeného zariadenia, prípadne zachovať zvyšky poškodenej veci. Posúdenie škody, jej riešenie vrátane vyplatenia plnenia prebehne bez komplikácií.

Vianoce sú sviatkami pokoja, preto by ste si ho mali dopriať čo najviac. Veríme, že ich prežijete v zdraví a spokojne v kruhu vašich najbližších.

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.