No schválne, koľkí z vás nosíte na výlety lekárničku? Ak sa aj vám aspoň raz stalo, že ste ju potrebovali,  no v ruksaku ste ju nenašli, čítajte ďalej. Nasledujúce informácie vám pomôžu zachrániť situáciu, keď nemáte poruke žiadne zdravotnícke pomôcky.

Odreniny, rozbité lakte a kolená

Pri bicyklovaní, turistike alebo inej fyzickej aktivite niekedy stačí chvíľka a nepríjemné zranenie je na svete. Väčšinou si pri ošetrovaní rany vystačíte s pitnou vodou. Voda samozrejme musí byť čistá, neochutená. Ak sa nachádzate v blízkosti verejných zariadení, či na toaletách, alebo máte po ruke mydlo alebo iný dezinfekčný prostriedok, je vhodné použiť ho na vyčistenie jej okolia (nie priamo na ranu). Prach, štrk a podobné nečistoty sa pokúste vybrať z rany, aby nespôsobili zápal.

Problémom nemusí byť ani to, že nemáte nič na zalepenie rany. Ak krvácanie nie je výrazné, môžete počkať na vytvorenie chrasty. Dôležité je však ochrániť odretú časť tela od akéhokoľvek znečistenia. Keď rana krváca, treba na ňu zatlačiť a vytrvať tak aspoň desať minút. Ak takýto postup nepomáha, je rozumné vyhľadať lekársku pomoc. 

Porezanie

Nemusíte sa porezať príliš hlboko a krvi zo zraneného miesta môže tiecť veľa. Prsty, zrejme najčastejšie porezané miesto na tele, sú totiž popretkávané množstvom cievnych vlásočníc. Našťastie tento stav prechádza už do dvoch minút. Stačí pritom poranené miesto zatlačiť prstom alebo kusom čistej látky, ktorá v tomto prípade môže suplovať funkciu obväzu.

Nie všetky prípady porezania je však možné ošetriť svojpomocne. Ak krv vyteká v pravidelných intervaloch, rana hnisá, je príliš hlboká alebo sa vám z nej nepodarilo dostať cudzie predmety, je potrebné vyhľadať pomoc lekára.

Krvácanie z nosa

Hoci sú všetky vymenované veci nepríjemné a bolestivé, v štandardných podmienkach nepredstavujú väčšie nebezpečenstvo pre ľudský organizmus.

Ak sa vám z nosa pustí krv, jednoducho si zakloňte hlavu a stlačte si na desať minút jeho mäkkú časť. Toto opakujte, až kým sa krvácanie nezastaví. Alebo si priložte ľadový obklad, ten by mal krv spomaliť.

Bodnutie hmyzom

Žihadlo po bodnutí hmyzom treba odstrániť a následný opuch okolo miesta vpichu sledovať. Ak nevyvolá alergickú reakciu, mal by sa postupne vstrebať sám. Nebezpečné sú bodnutia v okolí úst a krku. Tu pomáha studená voda. Nechajte ju postihnutého piť a privolajte lekársku pomoc. Poprípade priložte na opuchnuté miesto rozrezanú cibuľu, tá by mala rýchlejšie zmierniť opuch.

Mierne popáleniny

Pri popáleninách prvého stupňa menšieho rozsahu nie je potrebné volať lekára. Stačiť by malo aj intenzívne chladenie poškodeného miesta tečúcou vodou po dobu aspoň 20 minút.

Dúfame, že si na naše rady spomeniete v tú pravú chvíľu. Život treba žiť naplno. Dávajte si však pri tom pozor. 🙂

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.