Každý rok sme svedkami toho, ako prírodné živly poškodzujú a ničia majetok. Zo dňa na deň môže byť preč značná časť toho, čo ľudia dlhé roky budovali a milovali. Ako ochrániť dom či byt pred nečakanými vrtochmi počasia? Hoci sú to situácie, na ktoré sa nedá dokonale pripraviť, môžete urobiť veľa pre to, aby ste sa doma cítili bezpečnejšie.

Nepodceňujte silu vetra

Vyjdite von pred dom či panelák a obzrite si bezprostredné okolie. Je tu vysoký starý strom, ktorý pod každým náporom vetra neustále praská a láme sa? Trvajte na jeho spílení skôr, ako sa zrúti na vašu strechu, porozbíja okná alebo vážne poškodí zaparkované autá. Strom na vašom pozemku môže pri páde spôsobiť škody aj susedom.

Ak žijete v lokalite, kde sa opakovane vyskytuje búrlivý vietor až víchrica (od 75 km/hod.), skontrolujte stav strechy, aby ste predišli jej strhnutiu. Pozor aj na akékoľvek uvoľnené prvky na vašom pozemku – ľahké plechy na sklade s náradím či záhradný nábytok. V silnom vetre sa môžu stať skazou pre vaše okná. Aj za zničeným oplotením môže byť práve nápor vetra.

Povodeň.
(Foto: Adobe Stock)

Rizikom je aj voda a sneh

Hladiny vodných tokov pravidelne stúpajú po obdobiach s výdatnými zrážkami. Mnohí majitelia nehnuteľností sa vtedy iba bezmocne prizerajú, ako sa voda postupne blíži k ich príbytku. Ak máte dom postavený blízko potoka, pokúste sa zistiť čo najviac o tom, či sa potok v minulosti rozvodňoval a aké škody napáchal. Dozvedeli ste sa, že prehlbovanie jeho koryta sa už dlhé roky odkladá? Posúrte kompetentné úrady, aby konali. 

Škody na majetku však môže spôsobiť aj voda v podobe snehu. Nie každá strecha si dokáže poradiť s ťarchou vysokej vrstvy alebo s námrazou. Aj tu, podobne ako pri prevencii víchrice, platí v prvom kroku jediné – dbať na dobrý technický stav strechy.

Postrach menom búrka

Čo robíte, keď príde búrka? Zatvárate okná, vypínate všetky spotrebiče a pre istotu ich vytiahnete aj z elektrických zásuviek? Áno, je to správny postup, tým sa to však nekončí. K ochrane nehnuteľnosti pred poškodením bleskom prispeje odborne inštalovaný bleskozvod. Avšak ani ten nie je všemocný a impulzy z blesku môžu viesť samotnou elektroinštaláciou. Čo s tým? Veľmi dobrým riešením pre elektroinštaláciu je komplexná prepäťová ochrana. Sú totiž známe aj prípady, keď síce bleskozvod zabránil požiaru v dome, no vzniknuté prepätie v rozvodnej sústave domu napáchalo veľké škody na citlivej elektronike aj spotrebičoch. 

Blesky nad domami.
(Foto: Adobe Stock)

Pozor na zosuv pôdy či zrútenie skál

Bývanie v tesnej blízkosti prírody má svoje čaro, no aj isté riziká. Hrozbou je svah, ktorý nenápadne, no predsa pomaly pracuje. Nedostatočné zalesnenie, podmytie vodou či padajúce skaly robia vrásky nielen majiteľom rekreačných objektov, ale aj moderných novostavieb postavených na kopcovitom pozemku. Na spevnenie svahu za domom sa ako rýchle riešenie používajú betónové palisády. Ak si na tento problém svojpomocne netrúfate, zavolajte si odborníkov, ktorí vám na zvýšenie stability navrhnú napríklad výstužné geomreže, georohože a geosiete.

Chráňte to, na čom vám záleží

Živelná udalosť môže byť spôsobená požiarom, výbuchom, priamym úderom blesku, víchricou, krupobitím, povodňou, zosúvaním pôdy, ťarchou snehu a námrazy či zemetrasením. Poisťovňa Kooperativa preto zhodnotila všetky časté riziká a pripravila pre svojich klientov poistenie nehnuteľnosti Bezstarostný domov

Už v základnom poistení poskytuje široké krytie proti rôznym živlom – a to všetko v jednej zmluve. Poistenie okrem toho zahŕňa aj škody, ktoré môže mať na svedomí človek – náraz dopravného prostriedku, nárazová vlna pri prelete nadzvukového lietadla či pred kvapalinou unikajúcou z vodovodných zariadení. Nikdy neviete, čo sa stane. Je preto lepšie mať svoj domov poistený.

VIAC O POISTENÍ DOMU A BYTU