Základom, ako počas horúcich letných dní ochladiť byt či dom, je zabezpečiť mu dostatočné chladenie. Nie každý si však môže dovoliť klimatizáciu. Jej inštalácia si vyžaduje stavebné zásahy, aj zásahy do peňaženky. Prinášame vám preto účinné tipy, ako si svojpomocne ochladíte váš domov aj bez klimatizácie.

Ventilátor nad zlato

Leto udrelo v plnej sile a horúce letné slnko rozpaľuje všetko, čo mu príde pod lúče. Kým pri vode je kontakt so slnkom relatívne príjemný, po návrate domov sa až tak príjemne necítime. Mnohí z nás majú pocit, že namiesto do svojho bytu vstúpili rovno do pekla. Čo robiť, aby váš byt nebol nechcenou saunou? Ak vám nevyhovuje klimatizácia, stavte na finančne dostupnejšie ventilátory. Najväčší účinok dosiahnete, ak pred ventilátor postavíte misku so studenou vodou, ideálne s ľadom. Efektným riešením je aj postaviť dva ventilátory oproti sebe, čím sa ich cirkulačný účinok znásobí a vzduch pôsobí ešte chladnejším dojmom.

Účinné okenné tienidlá

Dôležité je teplý vzduch nevpúšťať dnu. Nezabúdajte ráno, kým je vzduch ešte relatívne chladný, dostatočne vyvetrať,  následne okná zatvorte a počas dňa nechajte zatiahnuté žalúzie. Dajte však pozor, aby ste vnútorné hliníkové žalúzie nastavili v správnom smere, teda oblou, lesklou stranou von. Ak chcete docieliť ešte väčší efekt, zadovážte si vonkajšie žalúžie, ktoré sú oproti vnútorným o niečo účinnejšie. Výborným bojovníkom proti slnečným lúčom sú aj špeciálne fólie na okná, ktoré majú schopnosť znížiť teplotu v miestnosti aj o niekoľko stupnňov. Pokiaľ hľadáte investične nenáročné riešenie, vyskúšajte domáci trik starých mám – zaveste do okien mokré uteráky, resp. plachty.

Dizajnom proti teplu

Miestnosť ochladíte aj prispôsobením jej zariadenia. Teplé prikrývky, huňaté vankúše, koberce či plyšové hračky absorbujú a zadržiavajú nielen prach, ale i teplo. V lete by ste sa s nimi preto mali rozlúčiť a priestor si radšej zútulniť ľahkými, priedušnými materiálmi z ľanu či bavlny. Nepodceňujte ani silu farieb. Je všeobecne známym faktom, že tmavé farby (najmä čierna) priťahujú svetlo a kumulujú teplo. Nahraďte ich preto v maximálnej možnej miere svetlými tónmi bielej a béžovej, resp. pastelovými farbami. Atmosféru lepšej klímy docielite aj živými rastlinami, ktoré priestoru dodajú potrebnú vlhkosť a sviežosť. Vedeli ste, že pocit osvieženia môžete dosiahnuť aj zvukmi? Ako? Vyskúšajte svoju myseľ „oklamať“ počúvaním melódií šumu mora, či zvukov dažďa a sami uvidíte, že vám bude na pocit chladnejšie.

Vypnite teplu prúd

Hriešnikov v otepľovaní vašej domácnosti nehľadajte len medzi tmavými bytovými doplnkami či hrejivými textíliami. K teplejšej klíme v interiéri významnou mierou prispievajú aj spotrebiče. Kedykoľvek to bude možné, vypojte ich z elektrickej zásuvky. Samozrejme, spotrebič typu chladnička by bez elektrického prúdu nepriniesol veľa osohu. Jeho spotrebu energie, a tým pádom aj jeho produkciu tepla, však môžete znížiť už pri jeho kúpe. Ak si zvolíte produkt v energetickej triede A++, uľavíte nielen vašej peňaženke, ale aj letnej klíme vo vašom byte. pri jeho kúpe. Ak si zvolíte produkt v energetickej triede A++, uľavíte nielen vašej peňaženke, ale aj letnej klíme vo vašom byte.

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.