V letných horúčavách môže teplota v zaparkovanom aute stúpnuť do závratných výšin. Ako sa poistiť, aby ste v ňom nezabudli nič, čomu by takéto podmienky mohli ublížiť?

Stáva sa, že sme mysľou práve niekde inde a jednoducho zabudneme na to, že sa v aute okrem nás viezol napríklad náš štvornohý miláčik. Užitočné je preto vytvoriť si pravidelnú rutinu, bez ktorej nám časom mozog nedovolí odkráčať od auta.

Po zamknutí obíďte celé auto a vyskúšajte zadnú kľučku

Aj keď existujú technológie, ktoré auto automaticky uzamknú v prípade, že sa od neho dostatočne vzdialime, vypestujte si radšej nedôverčivosť voči takýmto zlepšovákom a po každom zamknutí auta ešte potiahnite za zadnú kľučku. Zvýšite tým pravdepodobnosť, že si za sklom všimnete spiace dieťa alebo “nemú tvár” vášho miláčika.

Ešte účinnejšie bude, ak si vyberiete zadnú kľučku na pravej strane auta a pritom celé auto obídete. Takýchto päť sekúnd navyše vám nepomôže iba nezabudnúť v aute nič dôležité. Ak si napríklad po príchode k autu nájdete preliačinu na strane spolujazdca, určite budete vedieť, že je čerstvá a môžete to tak nahlásiť poisťovni.

Ruksak či kabelku odkladajte na zadné sedadlo

Ak často jazdíte sami v päťmiestnom aute, môže sa vám stať, že čokoľvek za vašim chrbtom pre vás skrátka neexistuje. Na to stačí jednoduchý trik. Namiesto na sedadlo spolujazdca si svoj ruksak, tašku či kabelku skrátka pokladajte na zadné sedadlo. Tým pádom bude za každým vypnutím motora nasledovať otočenie sa dozadu alebo otvorenie zadných dverí, vďaka čomu určite zbadáte aj prípadného ďalšieho pasažiera.

Aby ste si boli istí, že takto odložené veci nebudete zabúdať v aute, nastavte si spätné zrkadlo tak, že spolu s dianím za autom budete mať neustále na očiach aj zadné sedadlá.

Aj keď vám toho havarijné a povinné zmluvné poistenie pokryjú veľa, vždy myslite na to, že dôležitá je aj vaša zodpovednosť za volantom. Nielen počas šoférovania, ale aj po zaparkovaní a vypnutí motora. Obzvlášť počas letných horúčav.