Nechajte dieťa vyskúšať všetko, čo ho baví a  do ničoho ho nenúťte. Ak sa preňho fyzická aktivita stane aj zábavou, šport sa mu dostane pod kožu. A to v dobrom zmysle slova.

Nie je na šport moje dieťa ešte primalé?

Túto otázku si kladie nejeden rodič, ktorý chce svoju ratolesť viesť k aktívnemu životnému štýlu, ale nechce nič uponáhľať.

Dôležité je vyjasniť si pojmy. Ak športom chápeme akúkoľvek zvýšenú pohybovú aktivitu, potom je vhodné začať s ním už od najútlejšieho veku. Pohyb je pre deti vo vývine veľmi zdravý. Odborníci napríklad odporúčajú už 4-mesačným bábätkám pravidelný pobyt vo vode, ktorý rozvíja fyzickú zdatnosť aj psychomotorický vývin. Ak máte doma neposedné zlatíčko plné energie, určite mu v tomto krídelká nepristrihujte. Nekonečné naháňačky ho v konečnom dôsledku unavia a vy tak  (snáď) budete mať na konci dňa viac času pre seba.

Ak hovoríme o športe ako o cielenom trénovaní konkrétnej aktivity, odborníci odporúčajú s prihlásením do špecializovaných športových klubov vyčkať aspoň do šiestich rokov. Pred tým úplne stačí, ak sa stanete trénermi svojho dieťaťa vy sami. Najprv zistite, aký typ fyzickej aktivity ho najviac baví a určite mu dajte možnosť vyskúšať si viacero športov. Futbalová lopta, bicykel, korčule, lyže – nechajte vášho potomka, nech sa sám rozhodne a až potom ho zapíšte do tréningovej školy.

Aký šport vybrať?

V útlom veku zrejme vaše dieťa ešte nebude mať jasného favorita. Na „rozbeh“ určite radíme vyskúšať niektorý zo športov, ktoré rozvíjajú detské telo komplexne. Ako odrazový mostík k vykonávaniu akýchkoľvek iných športov sú veľmi vhodné plávanie či gymnastika. Neskôr už sami uvidíte, či bude najlepšie vybrať kolektívny šport alebo je vaše dieťa skôr prirodzený individualista. Môžete sa poradiť aj s trénerom, ktorý odborne posúdi zameranie vášho potomka a vie odhadnúť jeho predpoklady pre konkrétny šport.

Čo ak to môjmu dieťaťu vôbec nejde?

Samozrejme, nie každý človek má prirodzené vlohy na športovanie. Pri malých deťoch je však oveľa dôležitejšie, či ho šport baví. Ak áno, cieleným tréningom môže predstihnúť aj spočiatku oveľa nadanejších rovesníkov. A netreba zabúdať na neustálu motiváciu. V prípade, že vaše dieťa športuje s nechuťou, treba ho podporiť v nejakom inom športovom odvetví. Nechajte ho vybrať si, čo by robilo najradšej. Najväčšou chybou, ktorú rodičia môžu urobiť je, že sa snažia prostredníctvom dieťaťa dosiahnuť vlastné nenaplnené (nie len) športové sny. Určite to nerobte, ak nechcete, aby zanevrelo na šport ako taký.

Ako ísť najlepšie príkladom?

Deti sú obrazom svojich rodičov. Ak radi trávite voľný čas aktívne, je to veľmi dobrý predpoklad, aby ste vychovali aj aktívneho potomka. Navyše pri spoločnej športovej aktivite s dcérou či synom pomôžete nie len zdraviu dieťaťa, ale zlepšíte aj vašu fyzickú kondíciu. Nevraviac o tom, že pri spoločných hrách zažijete aj kopec zábavy, čo sa deťom bude rátať ešte viac.

Šport okrem fyzických daností rozvíja aj duševné parametre človeka. Učí zdravému súpereniu, spolupráci, ale je veľmi dôležitý aj pre sebadisciplínu mladého človeka. Alebo ako by naše staré mamy povedali, „v zdravom tele, zdravý duch“.

Držte krok s dobou

V ére technológií sa pre deti v určitom veku stávajú virtuálne hry na smartfónoch a tabletoch oveľa atraktívnejšie než tie skutočné. Niektorí rodičia to riešia rôznymi zákazmi a obmedzeniami. Toto ale spravidla nefunguje. Preto nezabúdajte na internetové vzdelávanie aj na internete.

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.