Kamery, klimatizácia či bezpečnostný systém nie sú v našich príbytkoch žiadnymi novinkami. Novinkou je však fakt, že medzi sebou inteligentne komunikujú.

Inteligentných zariadení je nepomerne viac ako v minulosti. Počuli ste už o inteligentnej zubnej kefke? Naozaj existuje. Po každom použití odosiela informácie o vašom chrupe na cloud a vy tak máte o svojich zuboch perfektný prehľad. 🙂 Ešte dôležitejšie než kvantita múdrych spotrebičov a senzorov je, že medzi sebou dokážu veľmi efektívne spolupracovať, šetriť váš čas aj peniaze.

Všetko v jednom

Stále viac spoločností ponúka smart home balíčky, ktoré obsahujú šikovné služby pre riadenie vašej domácnosti. Napríklad Magenta SmartHome od Telekomu zahŕňa základný balík Smart Home Centrála, Pohybový Senzor a Dverový Senzor za 10,99 eur mesačne. K týmto službám si môžete pridať množstvo ďalších inteligentných riešení. S programom Smart domov od ZSE získate komplexný prehľad o spotrebe vašej domácnosti, ale aj konkrétnych spotrebičov, o teplote, hluku, vlhkosti a tlaku vzduchu. Ďalej máte možnosť navoliť si kombinácie príkazov, vďaka ktorým budú spotrebiče vo vašej domácnosti fungovať prakticky samé, či možnosť ovládať ich na diaľku cez mobilnú aplikáciu. Poskytovatelia takýchto služieb uvádzajú, že inštaláciu jednotlivých senzorov a zariadení zvládne každý. Pre technicky menej zdatných  klientov je k dispozícii vyškolený technik spoločnosti.

Komfort a úspora

Inteligentné ovládanie prvkov v domácnosti oceníte v mnohých situáciách. Neradi sa budíte za zvuku budíka? So smart riešením si nastavíte rolety tak, aby vás zobudilo ranné svetlo alebo nastavíte šetrné rozsvietenie svetiel. Ak počas horúcich letných dní vystúpi teplota príliš vysoko, či naopak sa cez zimu nepríjemne ochladí, smart home udrží ideálnu teplotu. Inteligentná domácnosť myslí aj na to, že ideálna teplota sa líši v rôznych častiach domu alebo podľa toho, či spíte, alebo ste aktívny. Takto vám pomôže ušetriť nejedno euro.

Bezpečnosť

Zrejme najsilnejšia stránka inteligentnej domácnosti je práve v ochrane majetku, ale aj členov vašej rodiny či zvierat. Vďaka interiérovým kamerám máte kedykoľvek možnosť skontrolovať, čo sa doma práve deje. Nie ste si istý, či ste zamkli dvere? Nemusíte sa vracať domov, aby ste sa presvedčili. Systém vás automaticky upozorní vždy, keď sa vo vašej neprítomnosti otvoria vchodové dvere. Zabudli ste vypnúť sporák či žehličku? Spotrebič poľahky vypnete prostredníctvom inteligentnej zástrčky. Na neželanú situáciu upozorní aj dymový senzor.

Hoci riešenia pre inteligentnú domácnosť ponúkajú nevídané možnosti, ako zabezpečiť domov, najlepšou kombináciou je, keď je smart nie len dom, ale aj jeho majiteľ.  Pripojte k inteligentným zariadeniam aj výhodné poistenie domácnosti, ktoré zas ušetrí vašu peňaženku v prípade, že sa nejaký problém predsa len vyskytne. Pre istotu. 🙂

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.