Školské prázdniny sú obdobím, v ktorom deti zažívajú absolútnu slobodu. Vstávajú kedy, sa im zachce a do postele idú neskoro večer. Celý deň nemajú povinnosti, väčšinu času strávia hraním, výletmi alebo pobytom v tábore. Aby v septembri bez problémov  nabehli na náročný školský režim, mali by ste ich pripravovať postupne.

Najjednoduchšie je začať malými úlohami, občasným diktátom alebo príkladom z matematiky. Tieto aktivity sa snažte plánovať skoro ráno, aby ste deťom nerozbili deň. Uprostred najlepšej zábavy ich totiž len ťažko prinútite sadnúť si kzošitu a začať myslieť. Podobne ako s učením to bude aj s ranným vstávaním a večierkou. Čas vstávania postupne prispôsobujte tomu školskému najneskôr od polovice augusta.

Školské pomôcky

Po tom, čo nabehnete na aktívnejší prázdninový režim, by ste mali začať premýšľať aj nad nákupom nových školských pomôcok. Okrem funkčných vlastností majú aj silný psychologický efekt. Ak sa deťom páčia, radi sa s nimi pochvália kamarátom, vďaka čomu sa budú do školy tešiť ešte  viac. Nekrúťte hlavou nad mimoňským peračníkom alebo vrecúškom s motívom Spidermana. Ak ho vaše dieťa silou mocou chce, doprajte mu ho. V škole trávi väčšinu dňa, preto sa snažte mu to čo najviac spríjemniť.

Najväčšie nároky by ste mali mať pri výbere kvalitnej školskej tašky. Vaše dieťa v nej prenáša veľa kníh, čo mu pri nekvalitnej konštrukcii môže poškodiť chrbticu. Dôležitá je aj šírka popruhov a reflexné prvky umiestnené na batohu. Predídete tak vážnym úrazom napríklad pri prechode dieťaťa cez cestu.

V prípade zošitov a povinných potrieb, akými sú farby či štetce, sa riaďte pokynmi školy. V prvých dňoch dieťa väčšinou dostane zoznam všetkého, čo bude počas roka potrebovať. Ak máte známych so staršími deťmi, je dobré sa ich opýtať na pomôcky, ktoré škola vyžadovala v konkrétnom ročníku. Ich skorším nákupom ušetríte veľa peňazí. Školské pomôcky sú totiž v sezóne oveľa drahšie ako počas prázdnin.

So športovým oblečením na telesnú výchovu si nerobte starosti. Rozdelenie chlapcov a dievčat podľa modrých a červených trenírok s bielym tričkom je už minulosťou, preto je vhodné akékoľvek športové oblečenie. Pozor si dajte len na správnu obuv. Tu je dôležitá bezpečnosť a biela podrážka. Telocvikári sú na palubovku v telocvični veľmi hákliví.

Zvážte poistenie

Deti v škole vyvádzajú na dennom poriadku. Učiteľský dozor väčšinou nestíha dohliadnuť na všetko, čo sa deje v triede, preto je fajn myslieť na poistenie úrazov. Zaujímať by ste sa oň mali zvlášť vtedy, ak vaše dieťa cestuje do školy a zo školy samé. Počas cesty sa môže prihodiť všeličo. V prípade úrazu je možné z poistenia uhradiť platené vyšetrenia alebo rehabilitáciu. Úrazových poistení je na trhu veľa. Vyberte si to, ktoré vám vyhovuje najviac.

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.