Nový rok tradične prináša výzvy v podobe novoročných predsavzatí. Práve toto obdobie považujeme za príležitosť na uskutočnenie veľkých životných zmien. Čítajte ďalej a zistite, čo si želáme najčastejšie.

…vyjedať v noci chladničku

Za najčastejšie novoročné predsavzatie považujeme chudnutie. Aj keď si tento záväzok dávajú väčšinou ženy, neobíde ani mnohých mužov. Medzi hlavné dôvody patria zvýšenie príťažlivosti pre opačné pohlavie, zdravotné problémy, ale aj nespokojnosť so zaužívaným životným štýlom.

Aby bol aj váš boj s nadbytočnými kilami víťazný a neskončil už vo februári, na chudnutie sa poriadne prichystajte. Príprava by mala zahŕňať psychickú aj fyzickú stránku. Proces chudnutia si vždy rozdeľte na dve fázy. Prvá, vzdelávacia časť, zahŕňa štúdium materiálov, ktoré vám pomôžu pochopiť fungovanie metabolizmu vášho tela. V druhej fáze sa zamerajte na uplatňovanie získaných vedomostí v praxi, čiže chudnutie. Rovnako dôležitá je pritom strava aj pohyb, preto nepodceňujte ani jedno.

Ľudia si však často a bez akýchkoľvek informácií vyberú diétu, ktorá pre nich nie je vhodná. Takáto nedbanlivosť môže spôsobiť zažívacie ťažkosti, ktoré vás od chudnutia zaručene odradia. Dobrým riešením je rada dietológa, prípadne športového trénera, ktorý pre vás vytvorí jedálny lístok a tréningový plán na mieru. Pamätajte, že pri zmene životného štýlu sa vypláca najmä rozum a systém.

…fajčiť dve krabičky denne

Kým chudnutie si vyžaduje pomalý nástup a systematické kroky, s fajčením je lepšie prestať nárazovo. Nech je túžba po cigarete akokoľvek veľká, majte vždy na pamäti dôvody, pre ktoré chcete s fajčením prestať. Budú vás motivovať a zaväzovať v plnení tohto cieľa.

Ak sa vám s nikotínom nepodarí skoncovať na prvýkrát, nezúfajte. Podľa štatistík človek prestane definitívne fajčiť v priemere až na štvrtý pokus. Jedným dychom treba dodať, že každý sme iný, preto niekto prestane okamžite a iný zasa neskôr. Hlavne vydržte.

Pomocnú ruku pri skoncovaní s fajčením vám určite podá váš lekár. Veľa sa dozviete aj na internete. Čítajte diskusné fóra alebo odborné články. Natrafíte tu na silných fajčiarov a ich príbehy, ktoré vám pomôžu prestať.

Ak vás nepresvedčilo vlastné zdravie, zaručenou motiváciou ostávajú peniaze. Prerátajte si, koľko ste za posledný rok minuli za cigarety. Za tú sumu by ste mohli pozvať celú rodinu na výlet alebo si kúpiť nový televízor. Teraz si budúcoročné fajčenie zaručene rozmyslíte.

…požičiavať si stovku pred výplatou

Zamyslenie, aký bol minulý rok, nás neobíde ani v súvislosti s peniazmi. Ak ste (nielen) pred koncom roka v dlhoch, vážne sa zamyslite nad výdavkami. Ako si vylepšíte finančnú bilanciu?

Peniaze, ktoré vám prídu na účet, nemusia hneď nenávratne zmiznúť. Odložte si napríklad 15 eur z každej výplaty a všímajte si, či vám na konci mesiaca skutočne chýbajú, alebo ste ich míňali len preto, že boli k dispozícii. Tieto sumy si väčšinou ani nevšimnete. Ak je váš rozpočet mierne vyšší, môžete sumu sporenia postupne zvyšovať. Na konci roka budete príjemne prekvapený, koľko ste dokázali nasporiť.

Ak však nedokážete výdavky dokonale kontrolovať, využite sporenie alebo investičné poistenie. Komerčné produkty vás budú motivovať šetriť, prípadne budú pomaličky šetriť za vás prostredníctvom úrokov. Pri investícii do poistenia poteší aj to, že robíte niečo pre seba i vašich blízkych a chránite sa pred nepriaznivými situáciami. Vždy je dobré mať finančnú rezervu, ak prídete o prácu alebo sa vám prihodí nepríjemný úraz.

…ležať každý večer pred telkou

Medzi časté predsavzatia patria aj túžba naučiť sa cudzí jazyk, či cestovanie a spoznávanie iných kultúr. Na novoročné ciele však často zabudneme skôr, než sa ich pokúsime zrealizovať. Preto je dobré konať rýchlo.

Pred koncom „starého roka” si urobte prehľad možností, ako sa dajú vaše ciele dosiahnuť. Vyhľadajte dostupné jazykové kurzy a školenia, kúpte si kvalitnú literatúru, alebo sa zapojte do webinárov. Pre osvojenie si cudzieho jazyka perfektne pomôžu aj youtube videá, v ktorých často nájdete užitočné informácie úplne zadarmo.

Nezabudnite, že splnené ciele potešia vás, ale aj vášho zamestnávateľa. Vďaka nim môžete kariérne postúpiť, prípadne vylepšiť svoj životopis a otvoriť tak dvere novým pracovným príležitostiam.

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.