Dovolenka je zaslúžený oddych od povinností všedných dní. Skôr ako sa na ňu vydáte, je nevyhnutné zabezpečiť niekoľko podstatných vecí. Pripravte sa na dovolenku bez starostí tak, aby vás skutočne nič nezaskočilo. Tu je našich šesť tipov.

1. Dokumenty

Predtým než odídete na dovolenku, si nezabudnite skontrolovať dôležité cestovné dokumenty. Pas, letenka a voucher sú doklady, ktoré nechcete zabudnúť. V prípade, že cestujete do krajín ako Egypt alebo Turecko, musí byť váš pas platný ešte šesť mesiacov po návrate domov. Platnosť pasu si preto skontrolujte v dostatočnom predstihu. Najmenej cestovných pasov vydá polícia počas prvých troch mesiacov v roku. Vybavte si ho v januári, vyhnete sa tým letnej tlačenici v rade na pasovom oddelení. Pred cestou si nezabudnite urobiť jeho fotokópiu.

Odporúčame okopírovať aj všetky dokumenty súvisiace s ubytovaním a dopravou. Kópie uložte na rôzne miesta v batožine. Vyhnete sa tým množstvu problémov v prípade straty niektorej časti batožiny. Na letisku sú síce kópie neplatné, môžete ich však použiť ako zábezpeku v prípade požičania auta.

2. Lieky

Aby sa váš výlet neskončil nepríjemnými zdravotnými problémami, do príručnej batožiny si zbaľte lieky, ktoré pravidelne užívate. Alergiu, tlak alebo cukrovku skutočne nepodceňujte! Napríklad diabetickú výbavu môžete mať na palube lietadla len s lekárskym potvrdením. V opačnom prípade vám inzulínové perá, striekačky a iné pomôcky nedovolia mať pri sebe. Do lekárničky prihoďte aj klasické lieky proti bolesti, teplote a žalúdočným ťažkostiam. Často sa stáva, že pasažierov v lietadle rozbolia zuby. Ak nechcete dovolenku preležať v bolestiach, nezabudnite na tabletky. Lieky, ktoré potrebujete, môžu byť vo vašej destinácii na predpis, a teda ťažko dostupné.

 3. Poistenie

Svet je plný náhod a prekvapení, pripravte sa na ne vopred. Pred dovolenkou si preverte platnosť svojho cestovného poistenia, prípadne uzavrite nové. Krytie zdravotnej starostlivosti v zahraničí bez poisťovne vás môže vyjsť poriadne draho. Stačí obyčajný zubár a cena za ošetrenie sa môže ľahko vyšplhať aj na niekoľko sto eur. V porovnaní s touto sumou je poistenie skutočne zanedbateľná položka. Poistnú zmluvu uzavrite vždy v dostatočnom predstihu a na prípadné doplnkové služby sa informujte vo svojej poisťovni. Ak nestíhate návštevu pobočky, pokojne využite online služby.

4. Peniaze

Koľko peňazí si zobrať na dovolenku alebo kde peniaze zameniť? To sú otázky, ktoré trápia pred odchodom mnohých dovolenkárov. Aby ste predišli nepríjemnostiam, odporúčame vám naštudovať si informácie o krajine, do ktorej cestujete. Pokiaľ sa chystáte do hôr alebo na púšť, určite tam nenájdete bankomat. Naopak v rozvinutejších destináciách hotovosť skoro nepotrebujete, všetko zaplatíte pohodlne kartou.

Opýtajte sa na vašu cieľovú destináciu vo vašej banke. Určite vám radi poradia, kde sa oplatí vycestovať s hotovosťou a kde využiť kartu. Ak nechcete na konci mesiaca zažiť prekvapenie, informujte sa vopred o poplatkoch za transakcie v zahraničí. V prípade, že využijete iba hotovosť, odporúčame vám rozdeliť ju na dve polovice. Jednu zameníte doma a jednu až v cieľovej destinácii. Výmenné kurzy v zahraničí bývajú často výhodnejšie, prečo ich nevyužiť?

5. Batožina

Zbaliť sa na dovolenku nie je jednoduché. Obzvlášť, ak so sebou beriete aj deti. Ak cestujete lietadlom musíte rešpektovať určité obmedzenia. Odvážte si kufor ešte predtým, ako prídete na letisko. Výborne poslúži aj obyčajná osobná váha. Nechcete predsa platiť extra príplatky za nadbytočné kilogramy oblečenia, ktoré aj tak nevyužijete. Okrem toho si nechajte v kufri voľné miesto na suveníry z dovolenky.

Aby ste zbalili čo najviac vecí na čo najmenší priestor, môžete ich zrolovať. Týmto spôsobom ušetríte miesto a oblečenie bude menej pokrčené. Cenné veci ako kameru, fotoaparát, notebook alebo šperky zbaľte do príručnej batožiny. Radšej ich zbaľte do príručnej tašky. K cenným veciam rovnako pribaľte aj núdzové oblečenie. V dnešnej dobe sa už strata batožiny vyskytne len zriedka, nikdy však neviete, či sa to nestane práve vám. Pre istotu si kufor označte štítkom s kontaktnými údajmi, adresou hotela a domácou adresou. Ak sa batožina stratí, pomôže aj dátum vášho pobytu v zahraničí na štítku.

6. Byt

Poslednou, ale nemenej dôležitou vecou, je zabezpečenie bytu. Pred odchodom na dovolenku si na tomto bode skutočne dajte záležať. Oznámte rodine, že odchádzate na viac dní a zverte im kľúče od svojho bytu. Nie len že vám pravidelne polejú kvety, nakŕmia rybičky, ale v byte bude rušno, a to odradí prípadných zlodejov. Je dobré, ak sa v byte zastavia aj vo večerných hodinách. Svetlo v kuchyni je jasným znakom, že je niekto doma.

Snažte sa nezabudnúť ani na poštovú schránku. Tá by mala byť vždy prázdna. Zlodeji často na základe preplnenej schránky zistia, že sa zdržiavate dlhšiu dobu mimo bytu a mohli by to využiť.

Pred odchodom sa tiež presvedčte, či poistka vášho bytu a jeho zariadenia je stále platná a či pokrýva aj škody spôsobené inou osobou. S dobrou poistkou vám po návrate ani vytopený byt nepokazí dojmy z dovolenky.

V prípade, že máte rodinného miláčika, ktorého nechcete alebo nemôžete vziať so sebou, zabezpečte mu náhradné bývanie. Opäť oslovte rodinu, priateľov alebo profesionálov zo zvieracieho hotela. O vaše zvieratko bude určite dobre postarané.

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.