Dátum v kalendári už hlási začiatok letnej sezóny, preto je najvyšší čas porozmýšľať, kde by ste mohli príjemne prežiť najteplejšie mesiace roka. Vybrali sme pre vás tri európske a tri domáce destinácie, ktorých návštevu určite neoľutujete.

Barcelona

Katalánska metropola, jedno z turisticky najobľúbenejších miest Európy či mesto, v ktorom sa do sýtosti realizovali umelci ako Picasso a Gaudí. Aj to je čarovná Barcelona. Ideálnu dovolenkovú destináciu z nej robí pulzujúca súčasnosť, ale aj bohatá história. Ak sa do tohto mesta vyberiete, povinnou zastávkou je katedrála Sagrada Família. Tej na pompéznosti a kráse neuberá ani to, že sa stavia už neuveriteľných 135 rokov. Jej výhodná poloha ju predurčuje, aby sa stala vaším východiskovým bodom na prehliadky celého mesta. Počas pobytu by ste určite mali navštíviť aj tancujúcu Magickú fontánu a fontánu Canaletas. Ich hra farieb a tónov pre vás bude zážitkom na celý život.

Nemusíte byť vášnivým futbalovým fanúšikom, aby vám bolo jasné, aký šport hrá v Katalánsku prvé husle. FC Barcelona, jeden z najslávnejších klubov sveta sídli na legendárnom štadióne Camp Nou, ktorého prehliadku vrelo odporúčame. Ceny izieb v Barcelone síce patria k najdrahším v Španielsku, stále sa však môžete spoľahnúť na ubytovanie cez Airbnb a ušetriť sa dá aj na lacnej letenke. Ak budete mať šťastie, môžete natrafiť na let z Bratislavy len za pár eur.

Solún

Solún (v gréčtine Thessaloniki) odporúčame vďaka jeho bohatej histórii, spojenej najmä s Byzantskou ríšou. V okolí tohto gréckeho mesta sa nachádza množstvo obľúbených dovolenkových rezortov, v ktorých nájdete ubytovanie za veľmi priaznivé ceny aj počas hlavnej sezóny. More je zvyčajne čisté a teplé. Keďže je sever Grécka geograficky stále na Balkáne, je preň typická balkánska architektúra, výborná zmrzlina, ale aj všadeprítomný gyros a ľadová káva. Solún je ideálnym východiskovým bodom na výlety do celého Grécka. Ak sa rozhodnete na cestu do vnútrozemia, nevynechajte kláštory Meteora, vyzdobené nádhernými ikonami, stojace na gigantických skalách. Odporúčame aj návštevu bájneho Olympu. Niekoľko hodín cesty autom vám zaberie výlet na juh, odkiaľ sa môžete napríklad loďou previezť na ostrov Skiathos, známy plážami so zlatistým pieskom a muzikálom Mamma Mia, ktorý sa v jeho typických uličkách natáčal.

Londýn

Ak sa o New Yorku hovorí, že nikdy nespí, určite by sme to mohli povedať aj o Londýne. Druhé najväčšie mesto Európy si každoročne získava milióny turistov práve svojou energiou a pulzujúcim životom. Desiatky svetoznámych turistických atrakcií snáď netreba ani predstavovať. Za všetky spomenieme aspoň Westminsterský palác, The Tower of London, Tower Bridge alebo Londýnske oko, týčiace sa nad mestom.

Pri ceste do metropoly nezabudnite na vhodné oblečenie. Hovorí sa, že v Londýne existujú len 3 druhy počasia, buď prší, je pred dažďom alebo po daždi. Londýn patrí medzi drahé destinácie a viditeľné to je najmä v cenách ubytovania. Preto vám opäť odporúčame ubytovanie cez sieť Airbnb alebo (najmä pre mladých) tzv. couchsurfing. Pred cestou nezabudnite na cestovné poistenie. Prípadné zdravotné komplikácie by vám mohli zbytočne navýšiť rozpočet. Potešiť vás môže naopak skvelá dostupnosť britskej metropoly, kam lietajú takmer všetky letecké spoločnosti. Ak si zvolíte nízkonákladové cestovanie, pri troche šťastia môžete spiatočnú letenku kúpiť, podobne ako v prípade Barcelony, s cenovkou pod 20 eur.

Pieniny a okolie

Ak sa vám nechce cestovať do zahraničia, skvelú dovolenku si môžete užiť aj na Slovensku. Za návštevu určite stojí severovýchod Slovenska, ktorý sa pýši nielen Národným parkom Pieniny. Pieninské tiesňavy a prielom Dunajca v týchto častiach dotvárajú krásnu prírodnú scenériu slovensko-poľského pohraničia. Spolu s deťmi vyskúšajte plavbu na dobových plťkách. Keď je hladina Dunajca vyššia, zvyčajne po výdatnom daždi, plavba na plti sa miestami podobá divokému raftu. V okolí sa nachádza aj niekoľko hradov, ktoré sa týčia nad údoliami. Vhodné ubytovanie nájdete v obci Červený Kláštor, či v okolitých poľských obciach.

Tatry

Pre vášnivých turistov sú ako stvorené naše jediné veľhory. Schladiť sa môžete na štítoch Vysokých, ale aj Belianskych a Západných Tatier. Dajte si však pozor na rýchle zmeny počasia a nevhodnú obuv. Pre istotu si zabezpečte aj cestovné poistenie, ako v prípade výletu do zahraničia. Keď zídete z tatranských končiarov, môžete si dopriať relax alebo aktívny oddych v miestnych akvaparkoch či navštíviť niektorý zo skanzenov.

Slovenský raj

Ak vás nelákajú vysoké kopce, krásnu prírodu nájdete napríklad aj v Slovenskom raji. Nezabudnuteľný je pohľad z Tomášovského výhľadu alebo sa nechajte príjemne osviežiť niektorým z vodopádov, ktoré sa nachádzajú v tiesňavách tohto národného parku. Príroda v Slovenskom raji je mimoriadna a k najkrajším zákutiam vedú aj železné rebríky a zaistené cesty. Preto na výlet odporúčame turistické topánky s pevnou podrážkou, ktorá vás na klzkom povrchu lepšie udrží. Letné žabky či plátenky s hladkou podrážkou si radšej nechajte na prechádzku mestom. Zo Slovenského raja máte na skok na Spišský hrad či do Levoče, naše svetoznáme historické lokality, ktoré by bola škoda obísť.

Či už si vyberiete dovolenku na Slovensku alebo v zahraničí, pripravte sa na ňu tak, aby ste zaslúžené chvíle odpočinku strávili bez stresu a podľa vašich predstáv. Prajeme vám krásne leto. 🙂

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.