Jar je v plnom prúde a najteplejšie obdobie roka sa pomaly začína. Inšpirujte sa našimi tipmi na jarný výlet, na ktorý vaše dieťa tak skoro nezabudne.

Bojnice

Urobte si výlet do najstaršej a najnavštevovanejšej zoologickej záhrady na Slovensku, v Bojniciach. Uvidíte viac ako 400 druhov zvierat v krásnom prostredí kúpeľného mesta. Medzi najväčšie pýchy Zoologickej záhrady Bojnice patria antilopy bongo, slony africké alebo orangutany bornejské. V peknom zrekonštruovanom areáli sa nachádza malé ihrisko aj niekoľko možností s občerstvením, takže sa v ňom dá stráviť aj celý deň. Bola by však škoda nenavštíviť Bojnický zámok, ktorý sa nachádza v tesnej blízkosti zoo. Vaše deti tak okrem rôznych druhov exotických zvierat spoznajú aj časť slovenskej histórie. Na zámku sú pravidelne organizované tematické dni a aktivity pre deti, najbližšie sa môžu tešiť už 1. júna, na deň detí, kedy sa budú môcť stať aspoň na malú chvíľu ozajstným princom či princeznou.

Aquaparky a thermalparky

Hoci jarné počasie dokáže byť vrtkavé, Slovensko ponúka dostatok prírodných termálnych prameňov, aby ste sa mohli okúpať pod holým nebom aj v tomto období. Rekreačné stredisko Bešeňová v okrese Ružomberok napríklad disponuje bazénmi, ktorých teplota celoročne dosahuje až 39°C. Na severe Slovenska nájdete aj ďalšie vyhľadávané aquaparky, ktoré sa podľa portálu sme.sk umiestnili medzi najlepšími desiatimi na Slovensku. Sú nimi Aquapark Tatralandia na brehu Liptovskej Mary, Aquacity Poprad a Thermal Aquapark Oravice, ktorý leží takmer na hranici s Poľskom. Kým si vy budete užívať masáže, saunový svet a mnohé ďalšie vymoženosti, vaše deti sa do sýtosti zabavia na atrakciách, ktoré tieto vodné parky ponúkajú. Ak počas pobytu vo vode vyhladnete, najedzte sa v niektorej z mnohých tradičných kolíb v okolí. Za pozornosť stojí obľúbený Salaš Krajinka, v ktorého areáli sa nielen skvelo najete, ale môžete pozorovať aj pasúce sa ovce a kozy.

Spišský hrad

Odporúčanou zastávkou pri výletoch po Slovensku sú pamiatky dýchajúce históriou. Po Bojnickom zámku dávame do pozornosti Spišský hrad, zapísaný v Zozname Svetového dedičstva UNESCO. Táto hradná zrúcanina svojou majestátnosťou očarí vás aj vaše deti. Považuje sa totiž za jeden z najväčších hradných komplexov v strednej Európe. Prehliadka trvá 60 minút. Za vstup do hradu zaplatíte 6 eur, u detí je cena polovičná. Ak si však návštevu naplánujete na prvú nedeľu v mesiaci, milo vás prekvapí, že v tento deň budete môcť objavovať jeho zákutia úplne zadarmo. Okrem hradu určite za návštevu stojí blízke kráľovské mesto Levoča alebo Spišské Podhradie.

Slovenský raj

Počas slnečných dní môžete navštíviť niektorý z národných parkov. Jedným z najkrajších je Slovenský raj, ukrývajúci množstvo vodopádov, tiesňav a jaskýň (jedinou sprístupnenou je Dobšinská ľadová). V Slovenskom raji je sprístupnených až 300 kilometrov turistických chodníkov, často vybavených rebríkmi, reťazami a mostmi. Ak zvolíte vhodnú trasu, dostanete sa k väčšine prírodných krás bezpečne aj so svojimi deťmi. Pri turistike, ale aj pri akejkoľvek inej forme aktívneho oddychu je však vhodné pripraviť sa na nepríjemné situácie, ktoré vás môžu na cestách stretnúť. Nezabudnite si preto do batohu pribaliť cestovnú lekárničku, dostatok tekutín a možno aj niečo na zjedenie, v závislosti od toho, na aký dlhý výlet idete.

Demänovský jaskynný systém

Slovensko je považované za krajinu s najväčším počtom jaskýň na obyvateľa v Európe. Celkovo ich je v našom podzemí vyše 7000. 18 z nich si môžete pozrieť na vlastné oči. A navštíviť sa ich rozhodne oplatí. Odporúčame napríklad Demänovský jaskynný systém, ktorý je najdlhším na Slovensku a zahŕňa aj najnavštevovanejšiu Demänovskú jaskyňu slobody alebo Demänovskú ľadovú jaskyňu. Do útrob jaskýň sa dostanete spolu so skúsenými sprievodcami, ktorých bohaté speleologické poznatky môžu zaujať nejedno zvedavé dieťa. Deti sa tradične tešia, keď sa v jaskyni zhasnú svetlá a všetci prítomní si na malú chvíľu zažijú pocit absolútnej tmy. Pred vstupom do jaskyne sa nezabudnite teplo obliecť, pretože teplota sa väčšinou pohybuje len okolo +3° C.

Dobrou voľbou pri výletoch po Slovensku je cestovné poistenie pre celú vašu rodinu. Keď sa chystáte na vysokohorskú turistiku, mali by ste zvoliť poistenie do hôr, ktoré pokryje nemalé náklady v prípade nutného zásahu Horskej záchrannej služby. Veríme, že vás naše tipy inšpirovali a že si krásy Slovenskej prírody vychutnáte najlepšie, ako sa dá. Šťastnú cestu. 🙂

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.