Intenzívne búrky s krupobitím dokážu spôsobiť veľké škody na majetku, vrátane vášho auta. Viete, ako ho môžete ochrániť?

Nie je to tak dávno, čo sa Slovenskom prehnal systém silných búrok spojených s krupobitím. Počasie sa postupne mení a aj v našich zemepisných šírkach môžeme čoraz častejšie vídať jeho extrémne prejavy. Čo v tomto prípade robiť, aby ste ochránili svoje auto alebo aspoň eliminovali škody, sme pre vás spísali do piatich bodov.

Parkujte pod prístreškom

Nie každý má pre svoje auto k dispozícii prístrešok, pevnú či prenosnú garáž. Ak sa o veľkej búrke dozviete v predstihu a neviete, kam ho schovať, odporúčame zaviezť ho na najbližšiu krytú parkovaciu plochu. Môžu to byť nákupné centrá, v ktorých je parkovanie zvyčajne počas prvých pár hodín zadarmo alebo parkovacie domy, kde môžete auto zaparkovať aj cez noc. Zvážte parkovanie v podzemnej garáži, auto síce chránené je, ale v prípade silnej búrky môže parkovisko vytopiť.

Pozor na stromy

V prípade blížiacej sa búrky a predpovede vetra neodporúčame parkovanie pod korunami stromov. Ak máte na výber, radšej v tomto prípade parkujte ďalej a obetujte dlhšiu prechádzku domov. Silný nárazový vietor môže odlomiť konár, v horšom prípade aj celý strom a spôsobiť na aute veľké škody.

Skontrolujte okná a stierače

Pred opustením auta sa presvedčte, že sú všetky okná dobre zatvorené. Do auta totiž môže cez pootvorené okno vniknúť dážď alebo šikovné ruky zlodeja. Ak náhodou necháte okno otvorené, v prípade akejkoľvek škody strácate nárok na jej náhradu.

Preverte aj stav stieračov. Ak sú opotrebované, vymeňte ich za nové. Keď už je búrka na dohľad a vy ste na ceste, niekedy postačí aj pretrieť staré stierače papierovými obrúskami navlhčenými tekutinou do ostrekovačov. Tento jednoduchý trik vám zabezpečí dobrý výhľad na dlhý čas.

Zakryte auto plachtou

Krúpy, to je spoločný menovateľ rozbitých skiel a poohýbanej karosérie. Možné následky krupobitia zmiernite, ak auto zakryjete plachtou, veľkou dekou alebo aj prikrývkami na to určenými. Čokoľvek použijete, nezabudnite to poriadne pripevniť proti vetru.

Nezabudnite na poistenie

Prípadné poškodenie vášho auta v dôsledku krupobitia, spadnutého stromu alebo inej živelnej udalosti vám pomôže zmierniť havarijné poistenie. Škody na vozidle v takom prípade dôkladne prezrite, urobte fotodokumentáciu a čo najskôr kontaktujte poisťovňu telefonicky, online alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie. Je možné, že po takomto incidente bude potrebné vaše auto odtiahnuť. Aj to vyriešite prostredníctvom asistenčných služieb, ktoré sú súčasťou havarijného poistenia od KOOPERATIVY. Preto je fajn, ak ho máte uzatvorené za každého počasia. 🙂

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.