Uvažujete, či cez leto vycestovať za hranice alebo si užiť voľno doma? Tu je niekoľko argumentov v prospech Slovenska.

Prírodné krásy

Na to, aká je naša krajina malá, ponúka naozaj veľké množstvo prírodného bohatstva. Medzi najatraktívnejšie lokality patria najmenšie veľhory, teda Vysoké Tatry. Dobre značené turistické chodníky vás bezpečne prevedú tými najkrajšími zákutiami, a ak budete mať šťastie, môžete vidieť aj jeleňa, líšku, kamzíka alebo iných divoko žijúcich obyvateľov našich hôr. Slovensko však má čo ponúknuť aj v ostatných regiónoch. Pod povrchom sa nachádza najväčšie krasové územie v strednej Európe. Mnohé z týchto jaskýň sú dostupné aj pre turistov. Tisíce podzemných prameňov sa zas zlievajú do bohatej riečnej siete, ktorú turisti cez leto využívajú najmä na splavovanie. Najkrajšími časťami vás dokonca prevedú na štýlových drevených pltiach.

Jazerá, priehrady a tajchy

More je pre veľa ľudí hlavným lákadlom, prečo trávia dovolenku v zahraničí. Na Slovensku more nemáme, no rozhodne to nemusíme považovať za nevýhodu. Slovensko má množstvo vodných plôch, z ktorých mnohé sú vhodné na kúpanie a vodné športy. Obľúbenými sú napríklad Slnečné jazerá v Senci, Zemplínska Šírava na východe alebo bratislavské Zlaté piesky. Ak ste milovníkmi pokoja, máte možnosť navštíviť menšie jazerá obklopené lesmi. Medzi také patria napríklad tajchy pri Banskej Štiavnici, vodné nádrže pôvodne vybudované na banícke účely.

Historická architektúra

Vďaka polohe v strede Európy sa na našom území počas tisícročí vystriedali rôzne národy, kultúry Západu aj Východu. Zanechali po sebe stavby dýchajúce históriou. Pozostatky keltských osád a zvyšky rímskych opevnení predstavujú len časť kultúrneho bohatstva, ktoré sa na Slovensku skrýva. Bývalým banským mestám dominujú stredoveké námestia s gotickými chrámami (zrejme najznámejším je impozantný Dóm svätej Alžbety v Košiciach) a židovskými synagógami. Slovensko je známe aj svojimi hradmi, zámkami a skanzenmi. Viete napríklad, že Spišský hrad je najväčším stredovekým hradom v strednej Európe?

Zábava

Kultúra, to nie sú len architektonické pamiatky. Patria sem početné podujatia folklórneho aj moderného charakteru. Ak máte radi divadlo, zájdite na Letné Shakespearovské slávnosti, ktoré vždy začiatkom leta premenia Bratislavský hrad na divadelnú arénu. Za návštevu stojí aj európsky festival humoru a satiry s názvom Kremnické gagy. Fanúšikovia filmu si prídu na svoje vďaka “kočovnému open-air kinu” Bažant Kinematograf, obdivovatelia folklóru môžu navštíviť festival vo Východnej či na Myjave. Najmä v letných mesiacoch si prídu na svoje milovníci takmer všetkých žánrov hudby. Hudobných festivalov a koncertov si môžete dopriať hneď niekoľko aj každý víkend.

Gastronómia

Samozrejme, je zaujímavé spoznávať zahraničné kuchyne. Ale povedzme si úprimne. Dobre pripravené bryndzové halušky na štýlovom salaši, to je srdcová záležitosť mnohých z nás. Každý región navyše návštevníkom ponúka hneď niekoľko špecialít. V podmalokarpatskej dedinke Slovenský Grob sa napríklad každoročne konajú husacie hody, na východnom Slovensku sú zas veľmi obľúbené pirohy. Mnohé miesta turistov lákajú na ochutnávky lokálnych špecialít. Ak sa vyberiete napríklad do Pezinku, Svätého Jura alebo do Modry, ochutnajte niektoré zo znamenitých slovenských vín. Neďaleká Skalica je zas známa trdelníkmi rozličných príchutí. Gastronomický zážitok dodá vašej dovolenke nový rozmer.

V prípade, že tento rok strávite letnú dovolenku na Slovensku, rozhodne nezabudnite na tuzemské cestovné poistenie, v ktorom máte zahrnuté poistenie úrazu, vrátane rizikových športov, poistenie batožiny, zodpovednosť za škodu na majetku a zdraví, a tiež poistenie do hôr. To môže byť veľmi užitočné. Výjazd Horskej záchrannej služby by vás bez poistenia mohol vyjsť veľmi draho.

Riešenie prípadnej poistnej situácie je rozhodne jednoduchšie, ak máte uzatvorené dobré cestovné poistenie s asistenčnými službami. To platí pre dovolenku na Slovensku, aj v zahraničí. Šťastnú cestu! 🙂

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.