Keď sa povie ideálne strávený voľný čas, pre mnohých to znamená víkend na vlastnej chate či chalupe. Možno sa aj vy obzeráte po mieste, kde by ste trávili s rodinou voľné chvíle a oddýchli si od ruchu veľkomesta. Tu je niekoľko odporúčaní, ktoré vám pri jej kúpe môžu pomôcť.

Lokalita a cena

Najvyhľadávanejšie lokality na Slovensku sú Liptov, Tatry, Slovenský raj, Záhorie alebo lokality pri známych vodných plochách. Ďalšie faktory závisia od subjektívnych preferencií. Niektorí uprednostňujú bývanie na horách, iní zas blízkosť jazera či priehrady. S lukratívnou lokalitou súvisí, samozrejme, aj cena. Cena tatranských chát sa pohybuje v stovkách tisícov eur. Naopak v menej lukratívnych lokalitách môžete chatu kúpiť už od 10 000 euro.

Ak teda chcete chatu na horách, vhodnou alternatívnou k Vysokým či Nízkym Tatrám môže byť napríklad Veľká Fatra. Blízke kopce ponúkajú široké možnosti športového vyžitia. Nižšie pohoria majú v porovnaní s Tatrami svoje výhody. Skúsenejší turisti môžu napríklad kopce zdolávať aj v zime. Ak vám nezáleží na presnej lokalite, ale hľadáte len pokoj vidieka, môžete siahnuť po usadlosti v odľahlých častiach východného Slovenska, kde sú ceny najnižšie. Treba si však uvedomiť, že čím je chata vzdialenejšia od vášho bydliska, tým je väčšia pravdepodobnosť, že ju budete využívať len sporadicky a navyše časť financií stratíte na dopravu.

Stav nehnuteľnosti

Pred kúpou si chatu dôkladne skontrolujte. Dvojnásobný pozor si dávajte, ak od jej postavenia už uplynul nejaký ten rôčik. Najčastejšími nedostatkami starších chát a chalúp bývajú zatekajúca strecha, netesniace okná, staré potrubie, nežiaduci hmyz a hlodavce. Hrubé múry starých chalúp majú tendenciu vlhnúť, najmä ak nie je obydlie vykurované pravidelne. Vlhké prostredie je zdraviu škodlivé a po dlhšom čase strávenom v ňom sa môžu objaviť zdravotné komplikácie. Ak máte známeho, pracujúceho v stavebníctve, požiadajte ho pred kúpou, aby s vami absolvoval obhliadku a pomohol vám odhaliť problémy, ktoré môže pôvodný majiteľ tajiť. Ak žiadneho stavbára nepoznáte, odporúčame vám do odbornej obhliadky vašej chaty investovať a najať si profesionála.

Vybavenosť

V tejto záležitosti všetko závisí od vašich osobných nárokov. Na krátku dobu môže napríklad absencia teplej vody vyvolať romantickú atmosféru nepoškvrneného vidieka. Ak však chcete na chate tráviť viac času, nenechajte nič na náhodu a vyberte si na jej ohrev vhodný spotrebič. Rovnako je dôležité rozhodnúť sa pre správny zdroj kúrenia. Toaleta, kuchyňa a základne vybavená kúpeľňa s teplou vodou by mali byť samozrejmosťou. K niektorým starým vidieckym domom býva vykopaná studňa na pitnú vodu. Treba sa však presvedčiť, že voda v nej je zdravotne nezávadná, najmä ak sa studňa nachádza v zastavanej oblasti, kde môže mať na kvalitu vody vplyv množstvo faktorov. Určite teda rátajte v dodatočnými investíciami.

Poistenie

Na chate zrejme nebudete každý deň. Ak nehnuteľnosť zostane bez dozoru, môže nastať hneď niekoľko nepríjemných situácií. Stať sa obeťou zlodejov alebo vandalov, ktorí sa špecializujú na opustené nehnuteľnosti, nie je nič, čo by majiteľ chaty chcel zažiť. Poriadne vrásky na čele dokáže narobiť aj prasknutá vodovodná rúrka. Ak si poškodenie nevšimnete včas, môže sa stať, že chatu nájdete zatopenú. V prípade, že sa tak stane cez zimu, s veľkou pravdepodobnosťou voda v dome zamrzne a poškodí steny a nábytok. Je teda viac než vhodné vybrať si poistenie nehnuteľnosti a majetku, ktoré bude vašou záchranou napríklad aj v prípade krádeže, vandalizmu alebo živelnej pohromy. Poistiť si môžete chatu, ale aj vedľajšie objekty ako kôlňu, oplotenie a podobne. Súčasťou poistky by mali byť aj asistenčné služby, ktoré sa môžu hodiť v prípade zablokovaných dverí alebo nežiaduceho hmyzu či iných živočíchov.

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.