Všade na svete môžete zažiť nádhernú a pohodovú dovolenku s celou rodinou. Vieme však, aké náročné býva cestovať s deťmi. Preto vám poradíme zaujímavé miesta v okolí našej krajiny, ktoré sa oplatí vidieť.

Česká republika nesmie vo výbere chýbať a patrí jej prvé miesto. Vy aj deti sa ľahko dohovoríte, takže slovník môžete nechať doma.  Morava je známa krásnou prírodou, ktorú si ihneď zamilujete a miestami, na ktoré sa budete radi vracať. Takými nepochybne sú svetoznáma technická pamiatka Baťov kanál, unikátny veterný mlyn pri obci Ruprechtov alebo rozprávkový zámok Lešná spojený s rozsiahlou ZOO. Morava deťom ponúka veľa atrakcií a vy si oddýchnete večer pri dobrom víne z miestnych pivníc.

Lednice na Morave

Jedným z miest, ktoré odporúčame navštíviť, sú Lednice. Preslávili sa jedným z najkrajších romantických zámkov. Vy aj vaši potomkovia budete uchvátení. Veľkolepá tudorovská gotika sa prejavuje navonok, ale aj vo vnútri. Vyrezávané kazetové stropy, historický nábytok, schodisko v knižnici, mramorové krby v izbách a ďalšia majestátna výzdoba sú pre návštevy nezabudnuteľné. Podobne aj zámocké záhrady s rybníkom a slávnym skleníkom. Na opačnej strane zámockého parku stojí minaret, ktorý svojou výškou takmer 60 metrov patrí k najvyšším v Európe. Z jeho veže je nádherný výhľad do okolia. Aby ste exkurziu po zámku vašim deťom spestrili, vezmite ich na plavbu loďkou po ramenách rieky Dyje, ktorá lemuje zámocké záhrady. V horúcich letných dňoch vám všetkým plavba v tienistých zákutiach rieky padne vhod.

Győr, Maďarsko

Győr je blízko Komárna, iba 40 km autom, takže ho máte od hraníc na skok. Historické centrum je mimoriadne romantické a zachovalé. Užijete si v ňom krásne prechádzky a posedenia v kaviarničkách. Navštívte aj Séčeniho námestie, Biskupský palác, Baziliku i pozostatky mestských hradieb. Aj na vyšantenie je tu príležitostí dosť. Deti zaujme hlavne známy aquapark a termálne kúpalisko Rábaquelle a zoologická záhrada. Preto je Győr ideálny na návštevu v letných mesiacoch. Spravte si tu predĺžený víkend a spojte romantiku so zábavou s deťmi.

Národný park Dunajské luhy, Rakúsko

A teraz trochu prírody. Dunajské luhy síce znie slovensky, ale nachádzajú sa v Rakúsku. Hneď za hranicami vás čaká takmer nedotknutá príroda. Luhy vznikli tak, že sa Dunaj pravidelne vylieval, jeho silné prúdy plné alpskej vody so sebou niesli štrk, ktorý sa postupne usádzal, čím tvoril známe meandre. V nich postupom času začali rásť mäkké aj tvrdé lužné lesy. Dnes stále slúžia zvieratám a človek ich chodí obdivovať.

V dedinke Orth sa nachádza krásny zámok, ktorý je zároveň informačným strediskom národného parku. Centrum je moderné, dozviete sa tu všetko o Dunaji, jeho histórii, aj o tom, prečo toto územie treba chrániť. Informácie sú podávané hravou formou, takže deti sa určite nudiť nebudú. Navyše máte spojenú prírodu, zámok a zaujímavú históriu, ktorá sa dotýka aj nás. K dispozícii je slovensky hovoriaci sprievodca a uvidíte korytnačky, bobry a ďalšie zvieratká. Môžete sa tu člnkovať i kúpať.

Navštívte niektoré z vytipovaných miest. Máte na to celé letné prázdniny a deti budú mať viac zážitkov ako pri celodennom vysedávaní pri mori. Nech sa už vyberiete kamkoľvek, nezabudnite  na dobré cestovné poistenie. Na výletoch sa môže stať čokoľvek, ale ani defekt na aute či stratená batožina vám s dobrou poistkou nepokazí príjemné zážitky.

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.