Kam sa oplatí vybrať, keď máte na výlet v horách len jeden či dva dni? V prípade vhodnej kondície vám predstavujeme tieto miesta, ktoré patria k najkrajšiemu, čo doma máme.

Kriváň

Majestátny a jednoznačne najfotogenickejší kopec Slovenska nesmie chýbať v našom výbere. Jednak pre jedinečné bralá, ale aj preto, že túra na tento kopec patrí medzi najkrajšie, čo môžeme v rámci vysokohorskej turistiky na Slovensku zažiť. Na výber máte dve trasy: po zelenej z Troch studničiek alebo po modrej zo Štrbského Plesa. Ak ste autom, na oboch miestach by ste mali bez problémov zaparkovať.

Trasa z Troch studničiek

Ak sa Kriváň vydáte pokoriť z tejto turisticky obľúbenej trasy, stúpanie vám za dobrého počasia budú spríjemňovať nádherné výhľady na celú Popradskú kotlinu, Liptovskú Maru a štíty Západných a Nízkych Tatier. Výstup na vrchol môže byť náročnejší, ale zvládnu ho aj rekreační turisti. Posledné desiatky metrov treba zdolávať striedavo kráčaním a lozením. Nádherný výhľad z vrcholu je však odmenou za vynaloženú námahu. Ešte vystáť rad na fotku s dvojkrížom (nepreháňame, toto miesto je asi najvyššie položeným selfie pointom na Slovensku), občerstviť sa a môžete sa vydať na cestu dole. Zliezť sa dá po zelenej, rovnako ako ste prišli, alebo sa od Krivánskeho žľabu vydáte po modrej smerom k Štrbskému Plesu. Tam môžete celodennú, takmer 7-hodinovú túru zakončiť romantickou prechádzkou okolo jazera.

Trasa zo Štrbského plesa

Vydajte sa po červenej značke od liečebného domu Solisko po Tatranskej magistrále. Časť chodníka vedie smrekovým lesom s miernym stúpaním. Predtým, ako odbočíte na rázcestí na modrú značku, zájdite ešte k Jamskému plesu. Je to len krátka zachádzka a je odtiaľ krásny pohľad na cieľ vašej cesty – Kriváň. Keď nastúpite na modrý chodník, čaká vás viac-menej neustále stúpanie až na vrchol cez Pavlovov chrbát a Malý Kriváň. Táto trasa tam a späť trvá približne 7 hodín.

Rysy

Vrchol Rysov, o ktorý sa delíme s poľskými susedmi, je zároveň najvyšší bod na Slovensku, ktorý môžete dosiahnuť bez pomoci horského vodcu. Ide o náročnú túru, ktorá sa pri najkratšej trase (zo Štrbského Plesa) pohybuje tesne pod hranicou piatich hodín. Za tento čas by ste mali prekonať vyše 10 kilometrov a 1150 výškových metrov. Po ceste sa budete postupne dostávať z lesa, cez pásmo kosodreviny, až po skalnaté úseky, zabezpečené reťazami. Ešte pred záverečným stúpaním si môžete urobiť prestávku na chate pod Rysmi, ktorá je najvyššie položenou chatou v Tatrách.

Rysy svojou polohou priamo v srdci Vysokých Tatier ponúkajú z vrcholu skvelý výhľad na všetky strany. Pri pohľade na poľskú stranu je neprehliadnuteľné pleso Morské Oko, z ktorého vedie druhá, strmšia cesta nahor. Napriek svojej náročnosti sem z tejto strany prúdia húfy Poliakov. Rysy sú obľúbeným miestom pre túru zo slovenskej aj poľskej strany, preto počítajte so zvýšeným počtom turistov a pri pohybe na chodníkoch buďte opatrní.

Studené doliny

Túru môžete začať v Starom Smokovci alebo, ak si ju chcete trochu uľahčiť, na Hrebienku, kam sa zo Smokovca pohodlne odveziete pozemnou lanovkou. Na začiatku sa vydáte okolo Reinerovej chaty, najstaršej chaty v celých Tatrách, smerom do Malej Studenej doliny. Po ceste narazíte na niekoľko ohlušujúcich vodopádov. Relatívne nenáročný terén postupne vystrieda náročnejšie stúpanie na Téryho chatu. Odtiaľ vás čaká ešte stúpanie na najvyšší bod túry, Priečne sedlo, ktoré vám pomôžu zdolať reťaze. Táto časť výstupu je vďaka nim zdolateľná, ale stále veľmi náročná.

Z Priečneho sedla môžete zostúpiť Veľkou Studenou dolinou, popri mnohopočetných plesách až späť na Hrebienok. Celý okruh by vám mal zabrať približne 8,5 hodiny. Pre menej zdatných turistov je vhodnou alternatívou návšteva dolín na dvakrát, bez prechodu Priečnym sedlom.

Pár rád na záver

Najdôležitejším faktorom pri plánovaní túry je počasie. V horách sú poveternostné podmienky veľmi premenlivé a dážď vás môže zastihnúť aj napriek čistej oblohe pri začatí túry. Preverte si situáciu vopred u Horskej služby a snažte sa z výletu vrátiť ešte pred zotmením. Do batoha si pribaľte aj vhodné nepremokavé oblečenie a dostatok vody. Zlaté turistické pravidlo hovorí, že na hory sa chodí ráno. Držte sa ho a držte sa aj značených chodníkov. Okrem pokuty od horskej služby by vám mohlo hroziť aj nepekné zranenie.

Nezabudnite si pribaliť aj poistenie do hôr. Poistiť sa môžete jednorazovo už od jedného dňa, ale aj paušálne na celý rok, ak na turistiku chodíte častejšie. Budete krytý aj v prípade, ak sa rozhodujete na poslednú chvíľu podľa počasia. Prajeme vám krásne výhľady z tatranských končiarov. 🙂

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.