Poistná udalosť v zahraničí vám môže narobiť veľa starostí. Ako si s takouto situáciou poradiť a aké kroky dodržať, aby ste danú situáciu zvládli s čo najmenšími problémami?

Zachovajte pokoj

Každá situácia má riešenie. Platí to na Slovensku, aj v zahraničí. Základom úspechu je zachovať si chladnú hlavu. Aj keď ide o nehodu ľahšieho charakteru, v prvom rade preverte, či nie je niekto zranený a na miesto nehody zavolajte záchranné zložky. Nezabudnite si predtým obliecť reflexnú vestu a umiestniť výstražný trojuholník na viditeľnom mieste (minimálna vzdialenosť je 50 m od miesta nehody). Ak je pri nehode niekto zranený, nečakajte, kým príde záchranka a poskytnite mu prvú pomoc. Základné úkony okamžite po nehode môžu zranenému zachrániť život. Stiahnite si do mobilu aplikáciu Kooperativa Help, nájdete v nej aj to, ako poskytnúť prvú pomoc.

Privolajte políciu

Zabezpečíte tým záznam príčiny nehody a rozsahu škôd. V niektorých prípadoch legislatíva danej krajiny nevyžaduje privolanie polície, avšak odporúčame ju privolať. Určite tým nič nepokazíte a získate istotu, že všetko je pod kontrolou. Tiež je dobré zaznačiť si presný názov policajného útvaru, ktorý nehodu prešetril. Kópiou policajnej správy sa budete musieť preukázať vo vašej poisťovni. Ak by však polícia na miesto nehody nemohla prísť, zaznamenajte si čo najviac údajov, spravte si fotodokumentáciu a nikdy nepodpisujte protokoly či hlásenia, ktorým nerozumiete! Ak máte možnosť, zabezpečte si aj vlastných svedkov.

Ihneď kontaktujte poisťovňu

Na výber máte viacero možností, ako sa s poisťovňou skontaktovať. Môžete využiť online hlásenie škôd, telefonický dispečing alebo škodu nahlásiť písomne aj osobne. Ešte pred odjazdom na dovolenku si stiahnite do mobilu aplikáciu Kooperativa Help, ktorá vám v prípade škodovej udalosti na aute, či na majetku poradí ako postupovať. Je pomocníkom pre všetkých, nielen pre klientov poisťovne Kooperativa. Používateľa vedie krok za krokom podľa jednotlivých situácií tak, aby nezabudol nafotiť auto pri nehode, vypísať formulár, napovie ako správne postupovať v prípade vytopenia bytu či požiaru. Nájdete v nej všetky telefónne čísla potrebné pri záchrane života a majetku. V aplikácii je uvedený kontakt na hlásenie poistných udalostí a ponúka aj rýchle tlačidlá na linku 112.

Veríme, že na vašich potulkách doma či v zahraničí sa vám nepríjemné udalosti budú vyhýbať a užijete si krásne leto plné zážitkov. 😉

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.