Vreckové zvyšuje dôveru, zodpovednosť a finančnú gramotnosť detí. Rozvíja schopnosť pracovať s peniazmi a finančne plánovať. Ak rozmýšľate, či je vhodné aj pre vaše dieťa, prečítajte si dôvody, prečo je dobré začať ešte dnes.

1. Zodpovednosť a hodnota peňazí

Ak chcete, aby bolo vaše dieťa zodpovedné a vážilo si peniaze, potom je vreckové dobrý nápad. Získa pocit nezávislosti a samostatnosti, čo prispeje k rozvoju jeho osobnosti. Dáte mu do rúk aj nové možnosti, ktoré ho prinútia uvažovať a samostatne rozhodovať.

Mnoho rodičov má z vreckového obavy. Ako však vaše dieťa pochopí skutočnú hodnotu peňazí, ak nikdy žiadne neminie? Dajte mu pravidelne menšiu čiastku a vysvetlite mu ich reálnu hodnotu. Aj keď ich spočiatku minie na hlúposti, postupne si uvedomí, ako fungujú. V konečnom dôsledku pochopí, že skutočne nič nie je zadarmo.

2.Finančná rozvaha a plánovanie

Vreckové je určené najmä na nákupy, ktoré nie sú nevyhnutné pre život alebo rozvoj vášho dieťaťa. Nezahŕňa nutné výdavky na jedlo, oblečenie alebo školské pomôcky, preto je väčšinou použité na maličkosti, akými sú počítačové hry, sladkosti alebo hračky.

Najkrajšie na vreckovom je to, že peniaze idú z peňaženky vášho dieťaťa, nie z tej vašej. Vďaka tomu si vždy dobre premyslí, čo skutočne chce a bez čoho sa zaobíde. Ak svojim ratolestiam dávate peniaze nepravidelne, rýchlejšie ich minú na hlúposti, ktoré vôbec nepotrebujú. Naopak, ak majú vlastný pravidelný rozpočet, nebudú mať sklony minúť všetko naraz a budú viac finančne plánovať.

3. Vreckové šetrí vaše peniaze

Mnoho rodičov považuje vreckové za zbytočný luxus. Pravdou však je, že vreckové šetrí peniaze! Ako sa to dá zistiť? Jednoducho. Dávajte deťom peniaze vždy, keď o ne požiadajú. Spočítajte, koľko im prispejete na sladkosti, časopisy, hračky, počítačové hry a ostatné maličkosti. Budete prekvapení, k akým vysokým číslam sa dostanete. Pravidelné vreckové vás ušetrí od nárazových vyšších výdavkov.

V prípade, že ste na pochybách ohľadom výšky vreckového, opýtajte sa ostatných rodičov v škole alebo susedstve na ich skúsenosti a nájdite rozumný kompromis.

Po čase zistíte, že na malé výdavky vašich detí míňate s vreckovým omnoho menej. Ušetrené peniaze môžete vložiť na niektorý zo sporiacich účtov alebo investovať do kapitálového poistenia. Určite ho oceníte najmä neskôr, keď sa vaše dieťa rozhodne napríklad pre štúdium na vysokej škole.

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.