Precestovať celý svet, to by chcel nejeden z nás. Ale predtým, ako sa vyberiete spoznávať kraje ďaleké a neznáme, poďte s nami spoznať krásne miesta Slovenska, ideálne nielen na letnú dovolenku. Mnohé z nich sú možno notoricky známe, ale ruku na srdce, už ste navštívili všetky? 

Bratislava: Čulý ruch hlavného mesta 

Pre niektorých rušné hlučné mesto, pre iných centrum diania. Leto je na návštevu našej metropoly ideálny čas. Bratislavský hrad, vyhliadka „UFO“, Devín, múzeá či divadlá, množstvo kaviarní a reštaurácií – na výber máte toho dosť. Alebo sa len prejdite historickým centrom, posaďte sa po ceste na terase niektorého z podnikov a pozorujte príjemný ruch okolo seba. Náš tip – navštívte niektorú z vychytených zmrzlinární v okolí Hviezdoslavovho námestia.

Bratislava.
(Foto: Preistotu)

Vysoké Tatry: Výhľady, ktoré berú dych

Nemusíte byť práve nadšení turisti či horolezci, aby vám učarovali naše veľhory. Ak nimi ste, určite už máte za sebou nejeden krásny výstup. Rozprávkovými výhľadmi sa však môžete kochať aj z pohodlia wellnessu niektorého z tatranských hotelov, alebo sa dajte vyviezť lanovkou na Lomnický štít. Môžete sa aj prejsť chodníkom v korunách stromov v neďalekej Bachledovej doline.

Vysoké Tatry.
(Foto: Preistotu)

Bojnický zámok: Pohľad ako z rozprávky

Slovensko je krajina bohatá na hrady, zrúcaniny a zámky, ale jeden z nich vyniká skutočne romantickou atmosférou ako z rozprávky. Reč je o Bojnickom zámku, ktorého siluetu so špicatými vežičkami spoznáte okamžite pri vstupe do mesta Bojnice. Či už sa zúčastníte niektorého zo zámockých podujatí, alebo zvolíte individuálnu návštevu, chytí vás za srdce. Ak si chcete vychutnať čarovný pohľad na zámok aj po tom, čo opadnú rušné davy, ubytujte sa v netradičnom folklórnom domčeku priamo pod zámkom.

Bojnický zámok.
(Foto: Wikimedia)

Banská Štiavnica: Romantické uličky a tajchy vás očaria 

Naše najnavštevovanejšie banské mesto. Štiavnica má čo ponúknuť milovníkom histórie, umenia, kultúry, ale aj turistom či cykloturistom, ktorých sem láka krásna príroda Štiavnických vrchov. Tie vám ponúknu tienisté útočisko aj v letných horúcich mesiacoch a na schladenie vám istotne poslúži jeden z mnohých tajchov. 

Banská Štiavnica.
(Foto: Wikimedia)

Slovenský raj: Pre milovníkov dobrodružstva 

Hlboké kaňony a tiesňavy, chladivý potok a vodopády, ktoré vás osviežia jemnou spŕškou. Túry, pri ktorých budete používať nielen nohy, ale aj ruky, aby ste sa pridŕžali rebríkov či reťazí a iných technických pomôcok. Keď raz zažijete Slovenský raj, budete sa vracať. Pokiaľ ste zdatní turisti a nemáte strach z výšok, vyskúšajte zaistenú cestu, via ferratu Kyseľ, na ktorú však potrebujete výstroj. 

Slovenský raj.
(Foto: Preistotu)

Jaskyne v Nízkych Tatrách: Odhaľte podzemné tajomstvá  

Či už sa vyberiete pokochať ľadovou výzdobou Demänovskej ľadovej jaskyne, krasovými útvarmi Demänovskej jaskyne slobody alebo vás zláka divokejšia Stanišovská jaskyňa, rozhodne si aj v lete pripravte teplé oblečenie a vhodnú obuv. Teplota v jaskyniach dokáže nepripravených prekvapiť, preto na ich návštevu myslite vopred, aby ste si z podzemia odniesli len príjemné zážitky. Náš tip – vyskúšajte pravý speleotreking v Jaskyni mŕtvych netopierov (potrebný je výstroj a rezervácia vopred).  

Demänovská jaskyňa slobody.
(Foto: Wikimedia)

Oravská priehrada: Zábava nielen vo vode

Naša najväčšia vodná nádrž sa síce nachádza pri obci Námestovo na severe Slovenska, ale aj napriek polohe poskytuje v lete príjemné osvieženie nielen zarytým otužilcom. Okrem kúpania ponúka celú škálu vodných aktivít a atrakcií ako jachting, člnkovanie či windsurfing. Ak máte radšej svoje nohy v suchu, prevezte sa loďkou po priehrade na Slanický ostrov, ktorý je prezývaný aj ako Ostrov umenia. 

Oravská priehrada.
(Foto: Preistotu)

Spišský hrad: Dýchne na vás minulosťou 

Jednu z najrozsiahlejších hradných zrúcanín v strednej Európe zbadáte už od cesty ešte pred vjazdom do obce Spišské Podhradie, odkiaľ je to k hradu pešo len 10 minút. Odmenou po výstupe vám budú krásne výhľady na krajinu Spiša a prechádzka históriou medzi zachovalými ruinami hradu. A možno na niektorom zo zatrávnených nádvorí zbadáte pobehovať aj malé nezbedné sysle. Zo Spišského Podhradia to nie je ďaleko ani do Levoče za ďalším slovenským unikátom, najvyšším gotickým oltárom na svete od Majstra Pavla.

Spišský hrad.
(Foto: Preistotu)

Čičmany: Vzory, ktoré pozná každý Slovák

Unikátne maľované domčeky sú najznámejším lákadlom tejto najvyššie položenej obce v Žilinskom okrese obklopenej divokou prírodou Strážovských vrchov. Tradičné maľované drevenice sú pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry. V obci nájdete aj malé múzeum, v ktorom nahliadnete do histórie a zistíte, ako sa v Čičmanoch kedysi žilo. V Rajeckej Lesnej, vzdialenej len 15 km z Čičmian, nájdete pohyblivý, ručne vyrezávaný slovenský betlehem celý vyrobený z dreva.

Čičmany.
(Foto: Wikimedia)

Termálne pramene v Bešeňovej: Zahrejú aj v chladnejšom počasí

Ak vás v lete zaskočí ochladenie, máme riešenie v podobe návštevy termálnych prameňov, na ktoré je naša krajina vskutku bohatá. Koniec koncov, termálne kúpele, či aspoň divoko vyvierajúci termálny prameň nájdete hádam v každom kúte Slovenska. Vyskúšajte napríklad tie v Bešeňovej, ktoré ponúkajú množstvo atrakcií v peknom, ale aj daždivom počasí. Náš tip – z Bešeňovej je to na skok do Lúčok, kde vás očarí nádherný závojový Lúčanský vodopád.

Thermal park Bešeňová.
(Foto: Wikimedia)