Šťastie praje pripraveným. Svoje auto si pred zlodejmi poriadne zabezpečte. Ponúkame vám overené rady a tipy, ako predísť krádeži štvorkolesového člena rodiny.

Čo oči nevidia…

Odborníci na alarmy a členovia policajných zložiek sa zhodujú v tom, čo by ste mali urobiť pred odchodom z auta. Pre zníženie pravdepodobnosti krádeže stačí poriadne zamknúť dvere a skryť z dohľadu všetko cenné. Zlodeji si totiž vždy vyberajú autá, v ktorých nájdu cenné a jednoducho dostupné predmety. V aute preto nikdy nenechávajte navigáciu, notebook, smartfón či pohodenú peňaženku.

Pozor si dajte aj na faktúry, zmluvy alebo firemnú pečiatku. Vaše osobné údaje budú vďaka obozretnosti a pár sekundám zdržania sa na parkovisku v bezpečí pred zneužitím. Navyše zlodejom značne skomplikujete možnosť zistenia vašej adresy pre prípad krádeže na objednávku.

Je zaujímavé, že na krádež auta vplýva aj taká banálna vec, akou je čistý interiér. Zlodeji sa totiž pri upratanom a vyleštenom aute domnievajú, že majiteľovi na ňom záleží, preto využíva aj rôzne bezpečnostné prvky, ktoré by mohli krádež sťažiť. Naopak auto s pohodenými plastovými fľašami a pokrčeným papierom od jedla z fastfoodu naznačujú, že je majiteľ neporiadny a má tendenciu bezpečnosť auta podceňovať.

Vyberte si, kde zaparkujete

Parkovanie je jedným z dôležitých faktorov, ktoré vplývajú na riziko krádeže. Neosvetlené alebo málo frekventované parkoviská na odľahlých miestach priťahujú oči zlodejov viac než garáže monitorované kamerovým systémom. Ak nemáte k dispozícii strážené parkovisko či krytú garáž, parkujte čo najbližšie k vášmu bytu. Nezabudnite ani na zatiahnutie ručnej brzdy. Zlodejom tým skomplikujete prípadné násilné odtiahnutie auta.

Mnoho vodičov necháva auto vo vlastnej garáži bežne odomknuté. Nájdu sa aj takí, ktorí nedovrú okná. Nech už patríte do ktorejkoľvek z týchto skupín, auto vždy zamknite a všetky okná úplne zavrite. Urobte tak bez ohľadu na to, či ide o exteriérové státie, verejnú, či súkromnú garáž. Zapamätajte si, že zlodeji hľadajú za každých okolností príležitosť s najnižším rizikom. Sú schopní hodiny sledovať parkovisko a skúšať rôzne možnosti, kým sa definitívne rozhodnú konať. Dôležité teda nie je len mať auto dokonale zabezpečené elektronickými alebo mechanickými systémami, ale využiť také prvky, ktoré vaše auto “znevýhodnia” pred ostatnými na parkovisku.

Využívajte bezpečnostné prostriedky

Väčšina moderných áut je vybavená imobilizérom alebo alarmom. Ak chcete bezpečnosť vozidla dodatočne posilniť, môžete využiť mechanické zabezpečenie spojkového pedálu či volantu alebo rôzne prepínače zdroja batérie. Zaujímavou alternatívou je technológia sledovania auta prostredníctvom GPS monitoringu. Pri prípadnej krádeži budete môcť auto rýchlo lokalizovať, čo vyšetrovateľom výrazne zjednoduší prácu. Kvalitné zabezpečenie pred krádežou vyžadujú dokonca aj poisťovne pri uzatvorení havarijného poistenia.

Zlodeji si okrem samotného auta alebo elektroniky v ňom často robia “zálusk” aj na kolesá. Naleštené hliníkové disky sa dajú na internete rýchlo speňažiť a sú v podstate jednoducho dostupné. Aby ste kolesá zabezpečili proti krádeži, použite bezpečnostné skrutky s unikátnym bitom. Na internete nájdete množstvo tvarových a veľkostných prevedení.

Ak dôjde k najhoršiemu

Použili ste všetky dostupné bezpečnostné systémy a parkujete na frekventovaných parkoviskách? Niekedy majú zlodeji o vaše vozidlo taký záujem, že ich neodradia ani tieto opatrenia. Ak sa im vaše auto predsa len podarí ukradnúť, je potrebné konať rýchlo.

V prvom rade zavolajte políciu a nahláste všetky údaje, ktoré od vás bude požadovať. Po vystavení potvrdenia o krádeži kontaktujte poisťovňu, v ktorej máte uzatvorené havarijné poistenie. Poisťovateľ si pre rýchle riešenie krádeže vyžiada potrebné dokumenty.

Aké značky sú najrizikovejšie?

Rebríček, zlodejmi obľúbených značiek, vedú Škoda, Volkswagen, Audi a Seat. Pre zlodejov sú však zaujímavé aj značky BMW, Mazda, Fiat či Citroën. Byť vlastníkom auta niektorej z uvedených značiek však neznamená, že automaticky o auto prídete. Ak sa inšpirujete našimi odporúčaniami, riziko krádeže minimalizujete.

Praktický zoznam na záver

Pred odchodom si z auta vezmite všetky cenné predmety a dokumenty.
Zavrite poriadne všetky okná.
Auto uzamknite a následne ešte raz skontrolujte.
Udržiavajte čistý interiér aj karosériu.
Parkujte na frekventovaných parkoviskách, a čo najbližšie k domu.
Používajte bezpečnostné prostriedky (alarm, imobilizér, GPS, …).
Zabezpečte kolesá bezpečnostnými skrutkami s unikátnym bitom.
Kolesá pri parkovaní stočte do strany.
Ak nemrzne, zatiahnite ručnú brzdu.
Uzavrite havarijné poistenie s krytím rizika krádeže.